Společné jmění manželů

Hypotéka jen na manželku

26. července 2019 v 22:47 | Aleš
475. 2019-07-17 Dobrý den, mám byt na sebe jeste z doby pred manzelstvi (tedy nepatri do SJM). Manzelka si ted na sebe chce vzit hypoteku na jinou nemovitost. Je potreba delat zuzeni SJM aby hypoteku dotala sama na sebe? ja bohuzel nejsem pro banku bonitni. Dekuji za radu.
Záleží na podmínkách banky, právní předpisy toto neupravují.

Darování do společného jmění manželů

19. prosince 2018 v 23:45 | Aleš
471. 2018-12-11 Dobry den, nasel jsem informaci ze s Novym obcanskym zakonikem uz neni nutne pri darovani podilu na nemovite veci do SJM chodit za notarem a provadet Rozsireni SJM nybrz ze by to melo jit nove "darovat do SJM". Rad bych se zeptal jak presne se to ma udelat. Je potreba sepsat darovaci smlouvu? Pokud ano bude darujici zaroven vystupovat jako obdarovany spolu s druhym manzelem? Nebo staci cestne prohlaseni?
To je nedorozumění. "Darováním do SJM" se rozumí pouze to, že za staré právní úpravy daroval-li někdo třetí něco manželům, daroval jim to do podílového spoluvlastnictví. Nyní ta třetí osoba může manželům darovat věc i do jejich společného jmění manželů. Vy jako manžel své manželce věc do společného jmění manželů darovat nemůžete, protože byste daroval i sám sobě. Chcete-li rozšířit společné jmění manželů, musíte nadále k notáři.

Vyměněné zámky u domu ve společném jmění manželů

17. srpna 2018 v 0:19 | Aleš
469. 2018-08-07 S manželkou se rozvádím, nyní jsme ve fázi dohody o péči na děti, rozhodnutí soudu již máme, bude následovat rozvod manželství. Chci se zeptat jak postupovat, správně, když manželka v našem domě vyměnila zámky a odmítá mě vpustit do domu pokud ona nebude přítomna. V domě mám trvalé bydliště, dům je ve SJM, řádně splácím hypotéku, mám tam i své osobní věci, důležité dokumenty atd. Ona tam žije se svým nynějším partnerem, já bydlím v pronajatém bytě. Souhlas s prodejem domu odmítá dát, vše prodlužuje a hraje na to, že soud jí dá při majetkovém vyrovnání lhůtu tří let na vypořádání (oficiálně má minimální mzdu a pobírá část výplaty mzdy na "ruku", tj. nebude mě schopna vyplatit ani do konce života se svými příjmy). Jak mám prosím správně postupovat? S vyměněnými zámky i s prodejem domu?
Máte stejné právo bydlet v domě, který je ve společném jmění manželů, jako má i vaše paní. Na tom nic nemění skutečnost, že máte zároveň pronajatý byt jinde. Nechcete-li ale domáhat se svého práva svépomocí, to jest do domu se vloupávat, nezbyde vám nic jiného než po poradě s advokátem podat žalobu podle § 728 občanského zákoníku: "Jedná-li manžel při správě společného jmění způsobem, který je ve zřejmém rozporu se zájmem druhého manžela, rodiny nebo rodinné domácnosti, a snoubenci nebo manželé neuzavřeli smlouvu o správě toho, co je součástí společného jmění, může soud na návrh druhého manžela rozhodnout, jakým způsobem bude společné jmění spravováno."

Vypořádání společného jmění manželů

21. ledna 2018 v 17:05 | Aleš
465. 2018-01-21 S manželem jsme bydleli v rodinném domě. Dům jsem dostala darem. Společně jsme investovali do zařízení bytu. Má nárok na polovinu investice, i když zařízení je už starší? Dále jsme koupili zahradu v době manželství, ale jako majitele jsem uvedli jen manžela. Mám na ní taky nárok? A poslední dotaz. Dostala jsem peníze od rodičů v době manželství...papír na to nemám. Jelikož jsem své stavební spoření měla, uložil je manžel na své jméno. Tudíž s tím teď už asi nic neudělám? Děkuji za odpovědi.
Vybavení bytu: Pokud zůstává vám jako vlastníkovi bytu, má manžel nárok na to, aby dostal polovinu protihodnoty adekvátní současnému stavu tohoto zařízení. Pokud jste zahradu koupili z peněz patřících do společného jmění manželů, je zahrada i vaše, ačkoli je psána jen na manžela. Stavební spoření: Takhle, jak to říkáte, hodnotím váš převod peněz od vašich rodičů na stavební spoření manželovo jako váš dar manželovi. Nárok na tyto peníze pak nemáte. Ale možná že peníze - dar od rodičů jste použila na něco jiného: investice do zařízení bytu, opravy domu, běžný chod domácnosti... Pak peníze na stavební spoření nepocházejí z daru rodičů, ale normálně ze společného jmění manželů a měla byste nárok na polovinu stavebního spoření.

Vyplacení poloviny domu po rozvodu

13. ledna 2018 v 2:36 | Aleš
464. 2018-01-10 Dobrý den,vlastnila jsem polovinu domu a bratr vlastnil polovinu domu,po svatbě si bratrovu polovinu koupil můj manžel za 700 tisíc korun a nyní je vlastníkem poloviny. Ted řešíme rozvod a manžel chce polovinu nemovitosti z odhadu,který chce udělat,která je však mnohem vyšší než 700 tisíc korun,za kterou ji koupil. Má nárok na vyšší podíl,například 1,5 milionu,když to koupil za méňě? děkuji.
Dotaz není úplně jasný. Říkáte, že manžel bratrovu polovinu koupil po svatbě. Záleží na tom, jaké peníze použil. Kdyby se jednalo o peníze spadající do společného jmění manželů, měl by nárok pouze na vyplacení čtvrtiny současné hodnoty domu, pokud by celý dům zůstal vám. Jestli použil peníze, které do společného jmění manželů nepatřily, má nárok na vyplacení poloviny současné hodnoty domu, i když to koupil za méně.

Doložení příjmů manžela

27. listopadu 2017 v 0:39 | Aleš
459. 2017-11-27 Dobrý den. Manžel žádá o rozvod, má milenku. Není to poprvé. Mně nikdy neřekl kolik vydělává a dával mi jen odměřené peníze. Je možné žádat zpětně doložení jeho příjmů a vyhodnotit, zda mne okrádal? PS Od jeho první nevěry beru antidepresiva.
Trvalá nevěra je jistě důvodem pro rozvod manželství. Vzhledem k tomu, že výdělky obou manželů v zásadě spadají do společného jmění manželů, žádat doložení příjmů můžete. Bude-li se vypořádání společného jmění manželů řešit soudně, musíte za tím účelem soudu navrhnout důkazy, např. aby si soud vyžádal doklad o příjmech od zaměstnavatele manžela, případně daňová přiznání od finančního úřadu.

Darování pozemku manželovi

20. října 2017 v 23:24 | Aleš
458. 2017-10-19 V době manželství jsem pozemek, který byl koupen za trvání manželství, a byl v katastru nemovitostí uveden na mě, darovala manželovi. Spadá do SJM při rozvodu? Je jen jeho? Děkuji.
Jsou dvě varianty: 1. Pokud byl pozemek oprávněně původně zapsán v katastru jen na vás (například, že na jeho pořízení byly použity peníze, které nepatří do společného jmění manželů), a takový pozemek jste darovala manželovi, pak je takový pozemek nyní skutečně jen vašeho manžela a nespadá do společného jmění manželů při rozvodu. 2. Pokud ovšem byl daný pozemek pořízen za trvání manželství za prostředky patřící do společného jmění manželů, a patřil tedy vám oběma manželům, ačkoli byl v katastru nesprávně zapsán jen na vás, pak bylo vaše darování pozemku manželovi neplatné, a pozemek nadále patří do společného jmění manželů, ačkoli by nyní byl (nesprávně) zapsán jen na vašeho manžela.

Prodej domu po rozvodu manželství

19. září 2017 v 21:35 | Aleš
454. 2017-08-20 Dobrý den rozvedl jsem se a máme s manželkou dům v SJM. Můžu prodat svůj díl (polovinu) bez manželčina souhlasu a nebo jej potřebuji? Je to vůbec možné prodat takto svůj podíl majetku? Děkuji.

Nemáte-li dosud rozděleno společné jmění manželů, nedoporučuji polovinu domu samostatně prodávat. Pokud již bylo společné jmění manželů dohodou nebo soudně rozděleno, nebo uplynulo více než 3 roky od rozvodu, pak již svou polovinu domu samostatně prodat můžete.

Společné jmění manželů a dědictví

19. září 2017 v 21:33 | Aleš
453. 2017-08-17 Dobrý den, s manželem jsme za trvání svazku odkoupili od města obecní byt. Nyní manžel zvažuje, že by tento byt ( v němž oba bydlíme, žádnou jinou možnost kde bydlet nemám)daroval své sestře výměnou za to, že ona se vzdá v jeho prospěch podílu na mnohem větším bytě, který oba zdědí po matce. Moje dotazy zní : 1. může podobnou transakci manžel provést bez mého vědomí a souhlasu? (podle mě nikoli). 2.Pokud bych s ní souhlasila, bude pak zděděný byt i nadále manželovým výlučným majetkem nebo už automaticky spadne do SJM ( podle mě ano - byly do něj vloženy prostředky v SJM, čili byt v SJM) 3. Může manžel v budoucnu byt odkázat např. neteři aniž bych s tím souhlasila ( děti nemáme)a já bych pak musela byt znova částečně "odkoupit" abych na stará kolena nepřišla o bydlení?

Ad 1. Bez vašeho souhlasu darovat byt své sestře nemůže.
Ad 2. Zděděný byt by byl ve výlučném vlastnictví manžela.
Ad 3. Ano, může.

Společné peníze na účtu manžela

2. září 2017 v 20:46 | Aleš
451. 2017-08-24 Dobrý den, chci zeptat. Manžel výhradně spravuje finanční záležitosti rodiny. Veškeré účty jsou psané na jeho jména. Pokud by před rozvodem finanční prostředky převedl např. na kamaráda (tzv. si je uklidil), mám nějakou možnost toto doložit a domáhat se jich?
Rozhodně ano. I když je "vlastníkem účtu" pouze váš manžel, neznamená to, že tentýž osud potká peníze patřící do společného jmění manželů na takový účet vložené. Naopak se vychází spíše z předpokladu, že v zásadě všechny prostředky tam umístěné patří do společného jmění manželů a manžel by musel prokazovat opak.

Vypořádání peněz na rekonstrukci domu

2. září 2017 v 20:24 | Aleš
450. 2017-08-24 Dobrý den, dům je pořízený za prostředky mých rodičů s manželem máme dohodu o zúžení zákonem stanoveného majetku v BS. Jsem vlastníkem nemovitosti a výlučným vlastníkem užitků a přírůstků nemovitosti. Má Manžel právo při rozvodu požadovat finance vynaložené při rekonstrukci domu?
Vyjdeme-li z předpokladu, že peníze na rekonstrukci pocházejí z vašeho a manželova platu, a ty jsou součástí společného jmění manželů, pak ano, manžel má právo požadovat při rozvodu polovinu financí vynaložených na rekonstrukci vašeho domu.

Rozdělení společného jmění manželů

8. prosince 2015 v 0:20 | Aleš
425. 2015-11-15 Dobrý den, řešíme s manželem rozvod, po svatbě jsme koupili dům, jsme oba spoludlužníci u hypotéky. Po dobu trvání hypotéky máme neúčelovou půjčku, že které jsem si splatila auto a koupila se do domu kuchyň. V tuto chvíli nejsme schopni se dohodnout na majetku, já požaduji vrátit zpětně hypotéku za tři roky, co jsem v domě bydlela a manžel požaduje vrátit částku, za kterou jsem si splatila auto. Můj požadavek je dále vyvázat z hypotéky, aby ji manžel měl na sebe psanou sám. To je i má podmínka k podepsání rozvodu. Pokud mě nevyváže, požaduji zahájit kroky k prodeji nemovitosti. Jaké může mít naše situace řešení? Děkuji mnohokrát.
Nedohodnete-li se jinak a prokážete, že auto užíváte výlučně vy, přiklepli by auto vám. Musela byste ale zaplatit manželovi polovinu peněz z půjčky, která byla na auto použita. Dům a hypotéku dostanete s bývalým manželem napolovic.

Koupě nemovitosti manželem

31. srpna 2015 v 22:07 | Aleš
422. 2015-08-26. Dobrý den, mám dotaz. S manželem žijeme pár let a nemovitost, v které bydlíme, je jeho. Sem tam dochází k neshodám typu "to je můj byt". Bojím se o svou budoucnost, kdyby třeba přišel rozvod, kam jít. Je možnost si koupit nemovitost, i když jsme manželé (samozřejmě manžel by o tom věděl), aby to bylo jen moje? Děkuji.
Aby bylo něco ze společného jmění manželů jen vaše, musíte společně zajít k notáři a provést takzvané zúžení rozsahu společného jmění manželů v zákonném režimu.

Dotaz č. 414

10. října 2013 v 8:19 | Aleš
2013-09-23: V BLíZKé DOBě SE CHCI OžENIT. CCA PřED 5 LETY JSEM POSTAVIL RD NA NěJž JSEM SI VZAL HYPOTéKU VE VýšI 1.370.000,- SPLáCíM MěSíčNě 6 100. JAK BY TO BYLO S ROZDěLENíM MAJETKU (RODINNéHO DOMU) V PříPADě ROZVODU? LZE NěJAK OšETřIT SMLOUVOU, žE DůM JE POUZE MýM VLASTNICTVíM?
Dům je pouze ve vašem vlastnictví, na tom uzavření manželství nic nezmění. Většina příjmů manželů však patří do společného jmění manželů. Budete-li tedy hypotéku nadále splácet např. ze mzdy, v případě rozvodu může manželka požadovat vrácení poloviny peněz, které jste za trvání manželství dal na splátky.

Dotaz č. 412

10. října 2013 v 8:18 | Aleš
2013-08-27: Dobrý den, Zajímalo by mne jak se řeší v případě žaloby na vypořádání SJM po rozvodu vnosy ze SJM do výlučného majetku jednoho z manželů, pakliže manžel tento majetek již ke dni rozvodu nevlastní. S manželem jsme prováděli stavební úpravy v domě, který byl v té době v mém výlučném vlastnictví. Po několika letech jsem dům převedla na svou matku. Ta dům vlastní do dnešního dne. Nicméně k převodu domu na matku došlo v době manželství. Později jsme se rozvedli a ke dni rozvodu již dům nebyl můj. Manžel byl o tomto informován, nijak nevyjádřil nesouhlas ani požadavek, aby mu byly nahrazeny prostředky investované do domu. Nyní řeším, zda by manžel měl eventuálně nárok na polovinu vnosů do domu. Vycházím ze skutečnosti, že se vyrovnává majetek v SJM ke dni rozvodu. Předmětný dům již nebyl mým majetkem. Manžel by tedy logicky měl právo se domáhat bezdůvodného obohacení u mé matky. Toto však neučinil a místo toho věc zahrnul do žaloby na vyrovnání SJM. Dle mého názoru tato věc do vyrovnání SJM nepatří a je třeba ji žalovat zvlášť jako bezdůvodné obohacení nebo něco jiného. Prosím Vás o právní názor, za který předem děkuji.
Myšlenka je to sice zajímavá, ale obávám se, že společné jmění manželů se vypořádává až při jeho zániku. Tedy jednalo se o vnosy ze společného jmění manželů do vašeho výlučného majetku. To, že byl dům v mezidobí převeden, nehraje při vypořádání roli.

Dotaz č. 407

10. října 2013 v 8:15 | Aleš
2013-06-10: Dobrý den, prosím o radu v následujícím problému: Manželka vlastnila ještě před svatbou starší domek. Po svatbě jsme si vzali hypotéku a dům přestavěli. Hypotéka je na mě, splácel jsem jí 11 let. Po rekonstrukci domu jsme prováděli další nákladné úpravy zahrady, fasády atd. Manželka je stále vedena jako jediný majitel, nechtěli jsme platit za převod části domu na mne. Nyní se chce rozvést a já bych rád věděl, jaké mohu požadovat vyrovnání. Zaplatil jsem cca 1 300 000,- na splátkách hypotéky a financoval (a z velké části i sám prováděl) i veškeré další úpravy. Dům byl před rekonstrukcí oceněn na cca 400 000,- Kč, nyní má tržní hodnotu kolem 4 000 000,- Kč. Děkuji za odpověď.
Máte nárok na polovinu investic vložených do domu ze společného jmění manželů.

Dotaz č. 406

10. října 2013 v 8:14 | Aleš
2013-05-21: Dobrý den, S manželkou máme "společné jmění manželů". Může při koupi nemovitosti být v kupní smlouvě uveden pouze jeden z manželů, nebo ze zákona musí kupovat oba?
Může to formálně vzato koupit i jeden, tak bude zapsán v katastru nemovitostí. To ale nic nezmění na tom, že ve skutečnosti bude dům ve společném jmění manželů. Působí to potom problémy v tom, že stav skutečný se liší od stavu zapsaného v katastru nemovitostí. Vaše manželka bude mít právo požadovat, abyste vadný stav zápisu napravil (souhlasným prohlášením).

Dotaz č. 405

10. října 2013 v 8:14 | Aleš
2013-05-17: Dobrý den, prosím o radu. Letos v červnu to bude rok po rozvodu. Chtěla bych vyřešit situaci kolem společného jmění. Manžel založil firmu, ačkoliv tvrdí, že nevydělává, vlastní autodopravu. Mám nárok na polovinu, když byla firma založena v průběhu trvání manželství? Existuje možnost dokázat, že prosperuje? Děkuji za odpověď.
Nějaký nárok tady pravděpodobně existuje. Dokazování je otázkou soudního řízení - soud si k vašemu návrhu na provedení důkazů v žalobě na vypořádání společného jmění manželů může vyžádat např. účetnictví firmy, případně doklady z finančního úřadu.

Dotaz č. 404

10. října 2013 v 8:12 | Aleš
2013-05-13: Dobrý den,chci se zeptat zda mám aspoň nějakou naději v této věci: Před třemi lety jsme s manželem uzavřeli sňatek. Oba jsme vlastnili byty, on svůj prodal a investoval do koupi domu, já si byt nechala, vzala půjčku, kterou jsem také investovala do koupi domu. Na zbytek jsme si vzali hypotéku, společně. Na katastru je ale jako vlastník napsán pouze manžel. Nyní máme stále neshody ohledně peněz, chtěla bych se rozvést. Celou dobu tří let platím chod domu já, on platí hypotéku, ale já splácím půjčku, kterou jsem si vzala na dům. Prosím o radu, zda by bylo možno prodat můj byt, dát mu peníze, které investoval do koupi domu a něco navíc s tím, že dům by se napsal na mě a já splácela hypotéku. Děkuji za radu.
Dohodnout se se svým manželem můžete, jak chcete, klidně i tak, jak uvádíte. Pokud by nesouhlasil, je na prvním místě třeba vyjasnit otázku, zda je dům ve společném jmění manželů, úplně nebo zčásti, nebo ve vašem podílovém spoluvlastnictví, či co. To, že v katastru je jako vlastník zapsán jen váš manžel, z tohoto hlediska nic neznamená. Důležité je, z jakých finančních zdrojů byl dům zaplacen. Na tomto základě by pak muselo proběhnout vypořádání společného jmění manželů, ať už opět dohodou nebo soudně.

Dotaz č. 402

10. října 2013 v 8:11 | Aleš
2013-04-14: Dobrý den, mám dotaz. Budu se vdávat a po svatbě si chci koupit byt. Část financí už mám naspořenou, část mi dají rodiče, část mi půjčí sestra a na zbytek si vezmu hypotéku. Byt bude v katastru zapsaný na mě a já budu také splácet půjčky. Manžel bude platit další výdaje (poplatky apod.) Chci se zeptat, jestli v případě rozvodu bude byt můj, nebo, ačkoliv celou koupi financuji já sama, bude polovina patřit manželovi? Případně co mohu udělat proto, aby celý byt byl pouze můj? Děkuji.
Budete-li mít věc zdokladovánu, jak popisujete, byt bude jen váš. Manžel však bude při případném rozvodu mít právo na vrácení poloviny investic a splátek hypotéky, které do vašeho bytu byly vloženy ze společného jmění manželů.
 
 

Reklama