Sociální podpora

Dotaz č. 354

29. srpna 2011 v 21:57 | Aleš
Jsem v soucasne dobe na rodicovske dovolene se synem, ktery se narodil 2.6.2010. Pobiram rodicovsky prispevek ve zvysene variante (do 2 let veku ditete), ale u zamestnavatele mam rodicovskou dovolenou do 3 let veku ditete. Rada bych se zeptala, zda bych mela narok na penezitou pomoc v materstvi stejne jako pri prvnim diteti i tehdy, kdyz by se hypoteticky druhy potomek narodil mezi 2.6.2012 a 1.6.2013, tedy v obdobi, kdy sice budu doma na rodicovske dovolene, ale nebudu uz pobirat zadny rodicovsky prispevek? A jak by to bylo s vypoctem penezite pomoci v materstvi, kdyz by se potomek narodil napr. az v srpnu 2013 a ja tedy mela "odpracovan" po navratu z RD jen jeden mesic? Predem velmi dekuji za odpoved a preju pekny den.
Rozhodující okolností je skutečnost, že jste stále v pracovním poměru. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství vám tedy vznikne i v průběhu mateřské dovolené. Pokud byste měla odpracován měsíc (30 kalendářních dnů) po tříleté rodičovské dovolené, vypočte se nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle příjmů v tomto měsíci. Pokud by takto vypočtená peněžitá pomoc v mateřství byla nižší, než ta předchozí u prvního dítěte, dostanete peněžitou pomoc v mateřství nejméně ve výši, jak tomu bylo u prvního dítěte. Vzhledem k tomu, že odpovídáme bez záruky, doporučujeme vám konzultovat tuto záležitost na okresní správě sociálního zabezpečení.

Dotaz č. 351

22. srpna 2011 v 20:56 | Aleš
Dobry den, jsem uz 4 mesic nemocny, budu asi muset jit na operaci. Mam Nemecke obcanstvi, bydlim a pracuji v Cesku. Na konci tohoto roku musim dat vypoved na byt v Nemecku,tam musim byt osobne. Je nejaka moznost jet pri pobirani nemocenskeho jet na par dni vyridit tuto dulezitou zalezitost.Vypoved na byt dat musim nebot stoji cca. 560 €. Dekuji za odpoved.
Ve vašem případě by se patrně jednalo o tzv. "změnu místa pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti z důvodu pobytu v cizině". Ve smyslu § 56 odst. 3 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, musíte nejprve požádat okresní správu sociálního zabezpečení o písemný souhlas s tímto pobytem. Poté, co obdržíte tento souhlas, obrátíte se na svého ošetřujícího lékaře, který vám pobyt v cizině definitivně povolí, nebo ne (dle vašeho zdravotního stavu).

Dotaz č. 337

20. dubna 2011 v 22:59 | Aleš
Dobrý den, potřebovala bych poradit. Dne 23. 8. 2010 jsme si přivezli z dětského domova sourozence /3,5 a 5 let/ do preadopční péče. Od toho dne mi byla poskytnuta peněžitá pomoc v mateřství po dobu 31 týdnů. Dne 27. 3. 2011 mi končí. Chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na rodičovskou dovolenou a rodičovský příspěvek. A kde si o něj můžu zažádat.
Máte nárok na rodičovský příspěvek ve výši 3 800 Kč od ukončení mateřské do 4 let věku mladšího dítěte. Žádá se na kontaktním místě státní sociální podpory úřadu práce.

Dotaz č. 334

20. dubna 2011 v 22:51 | Aleš
Dobrý den, děkuji Vám za odpověď v mé věci dotaz č.329, právo sociální, ale myslím si, že když ČSSZ v rozhodnutí přiznala, že vdovský důchod měla vyplácet a vypořádám-li se s námitkou, že proti rozhodnutí ve lhůtě 30 dnů nebylo podáno odvolání, proč bychom nemohli použít §32 odst.2 zák. č. 82/1998 Sb., (nejpozději se nárok promlčuje za deset let ode dne, kdy poškozenému bylo doručeno nebo oznámeno nezákonné rozhodnutí, kterým mu byla způsobená škoda). Daná úřednice, která zapříčinila nevyplacení důchodů se ještě po deseti letech nám vysmívala, nepřímo přiznala své zavinění, sdělila, cituji: buďte rádi, že Vám vyplatíme alespoň ty tři roky zpětně! Děkuji a čekám Vaší odpověď.
Deset let je tzv. objektivní promlčecí doba, ve vašem případě se ovšem uplatní promlčecí doba subjektivní, upravená v § 32 odst. 1 zákona č. 82/1998 Sb., která je tříletá, a tato doba už uplynula.

Dotaz č. 329

11. března 2011 v 22:12 | Aleš
Obracím se na vás s dotazem ve věci, kde se jedná o zaslané rozhodnutí Českou správou sociálního zabezpečení v červnu 2002. ČSSZ zasílá oznámení o výplatě vdovského důchodu podle § 46 zák. č. 155/1995 Sb. Vykazuje období roku 1994 až 2001 za který náleží vdovský důchod. Odůvodnění rozhodnutí: Výplata vdovského důchodu Vám náleží pouze tři roky zpětně, to je od března 1999. Moje otázka zní, mohu použít znění § 32 odst. 1 zák. č.82/1998 Sb.? Mohu nárokovat úroky z prodlení? Jest-li ano tak prvním dnem nezaplacené dlužné částky je rok 1994, nebo až od oznámení o nezákonném rozhodnutí červen 2002, kterým byla způsobená škoda? Děkuji a čekám Vaší odpověď.
Podle ustanovení § 54 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění účinném v červnu 2002, je nárok na výplatu důchodu podmíněn žádostí důchodce. Dle § 55 odst. 2 téhož zákona "nárok na výplatu důchodu nebo jeho části zaniká, není-li dále uvedeno jinak, uplynutím tří let ode dne, za který důchod nebo jeho část náleží. Lhůta podle předchozí věty neplyne po dobu řízení o důchodu a po dobu, po kterou osobě, která musela mít opatrovníka, nebyl opatrovník ustanoven." Rozhodnutí správy sociálního zabezpečení tedy mohlo být správné, a tudíž žádná škoda vám nevznikla. Jinak předpokladem pro vznik odpovědnosti státu za škodu (nejde-li o případy zvláštního zřetelé hodné) je dle ustanovení § 8 odst. 3 zákona č. 82/1998 Sb., že "poškozený využil v zákonem stanovených lhůtách všech procesních prostředků, které zákon poškozenému k ochraně jeho práva poskytuje; takovým prostředkem se rozumí řádný opravný prostředek, mimořádný opravný prostředek, vyjma návrhu na obnovu řízení, a jiný procesní prostředek k ochraně práva, s jehož uplatněním je spojeno zahájení soudního, správního nebo jiného právního řízení." Jestliže jste se tedy proti rozhodnutí správy sociálního zabezpečení neodvolával, opět je tím právo na náhradu škody výrazně oslabeno. Případné úroky z prodlení by pravděpodobně plynuly pro každý případ zvlášť ode dne, kdy měly být provedeny jednotlivé platby důchodu.

Dotaz č. 264

9. listopadu 2009 v 20:14 | Aleš
Chtela bych se Vas zeptat na nasledujici. V souvislosti s narozenim miminka potrebuji vedet, zda mam narok na rodicovsky prispevek z Ceske republiky, kdyz mam dvoji obcanstvi, ziji v Nizozemi s trvalym pobytem na uzemi CR. Jak postupovat dale.
Nárok na rodičovský příspěvek máte. Přes všechny řečičky o elektronizaci státní správy mi nezbývá než doporučit osobní návštěvu kontaktního místa státní sociální podpory úřadu práce příslušného podle místa Vašeho trvalého pobytu. S sebou pro jistotu vezměte všechny možné doklady, jako osobní doklady své, manžela, oddací list a rodné listy dětí. Nebo se telefonicky domluvte s příslušným pracovištěm úřadu práce. Na internetu jsou sice k dispozici elektronické formuláře (na adrese http://portal.mpsv.cz/forms/), např. občanský průkaz však takto nepošlete. Podle § 60 zákona o státní sociální podpoře se dávky státní sociální podpory do ciziny nevyplácejí. Zajímavé však je, že na formulářích uvedených na výše uvedené adrese možnost převodu dávek státní sociální podpory na účty bank v Evropské unii je uvedena. Každopádně však musíte být připravena na to, že si pro účely příjmu dávek státní sociální podpory budete možná muset zřídit účet v České republice.

Dotaz č. 242

6. března 2009 v 20:08 | Aleš
Dobrý den. Chci se informovat, jestli jako student VŠ, který má dlouhodobý pobyt v ČR (trvalý mám v EU), můžu využívat žákovský průkaz na slevu jízdného v dopravě. Děkuju.
V městské dopravě dle podmínek dopravce (obecný nárok neexistuje). V meziměstské autobusové a vlakové dopravě pak máte nárok na slevu pouze v případě, že bydlíte na internátu, koleji, v domově mládeže, a to z obce, kde je internát, do obce, kde je škola.

Dotaz č. 236

2. ledna 2009 v 9:24 | Aleš
Dobrý den, prosím je možné, aby mi byl přiznán důchod, i když nemám odpracovaných 25 let (působil jsem 28 let v cizině), jsem sám, v Česku mám odpracovaných 20 let a je mi 64 let. Děkuji za odpověď.
Obecně vám podle § 29 písm. b) zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů, ve vašem případě vznikne nárok na důchod nejpozději při dosažení věku 65 let. Ve skutečnosti však záleží na tom, kde v cizině jste pracoval: evropské právo, případně mezinárodní smlouvy vám pravděpodobně poskytují nárok na důchod již nyní a ve vyšší částce, než by to bylo jen podle českého vnitrostátního práva. Nejlépe by bylo poradit se na vaší správě sociálního zabezpečení.

Dotaz č. 204

7. října 2007 v 0:58 | Aleš
V srpnu tohoto roku jsem porodila, ale mé miminko porod nepřežilo. Mám tedy nárok na porodné? Moc děkuji za odpověď.
Ano.
 
 

Reklama