Srpen 2018

Soused si na spoluvlastněném pozemku dělá, co chce

17. srpna 2018 v 0:23 | Aleš |  Spoluvlastnictví
470. 2018-08-12 Prosím o právní radu zakoupili jsme se sousedem pozemek za našim společným domem od Města se stejným spoluvlastnickým polovičním podílem bez mého souhlasu začat na pozemku dělat stavební úpravy navyšovat opěrné zdi tím dokonce jednu původní narušil tak že praská a máme obavu se sesunutí cele zdi která lemuje hranici společného přístupu do domu obecné ohrožení nikoho nezajímá, z přírodního schodiště udělal nevzhledné betonové, odstranil část travní plochy nahradil betonovou dlažbou, vymezil si jakože jeho polovinu tújemi, postavil si velkou pergolu 5 krát 5 metrů podsklepenou s pultovou střechou kde si dokonce udělal elektrickou přípojku kabel je natažen přes pozemek povislý, nestabilní když se přetrhne tak nevím a nainstaloval soukromou kameru a vlastně předělává cely pozemek podal jsem stížnost na stavební úřad a ti mi sdělili že je vše v souladu se stavebním řadem pouze ho vyzvali k odstranění stavby pergoly\zahradního přístřešku\ nato mi poslali přerušeni řízení o odstranění stavby, další krok byl že přerušili řízení o dodatečné povolení a to s toho důvodu že probíhá u soudu vypořádaní spoluvlastnického podílu dle ustanovení §64ods. 2 správního řadu kdy se řízení přerušuje na žádost žadatele nechápu jaký to má význam, jedna se o černé stavby navíc řízení o rozdělení pozemku se táhne už rok a bude ještě dlouho trvat neboť pozemek je z té časti která by měla připadnout mně naprosto zdevastován a jeho oprava by několikanásobně přesáhla cenu celého pozemku nevím kam se obrátit navíc sem nemocen už sedům měsíců tak se těmto záležitostem nemohu plně věnovat a ani nevím jak nehledě na to že člověk který tyto problémy páchá je zaměstnanec stavebního úřadu co celou záležitost řeší nevím co dál a kam se mám obrátit prosím pomozte mockrát děkuji Honza. PS pokud nestihnu odpovědět vlastně reagovat na nějaké odvolání je možno to nějak dále uplatňovat, když jsem dlouhodobě nemocen a mu sím se především starat o své zdraví ještě jednou mockrát děkuji .
Řízení o vypořádání spoluvlastnictví může v zásadě skončit tím, že pozemek bude celý přikázán do vlastnictví souseda s tím, že vás vyplatí, nebo do vašeho vlastnictví s tím, že vy vyplatíte jeho (ale s tím byste musel souhlasit), nebo že bude pozemek rozdělen na půlku vaši a půlku souseda, nebo že bude pozemek prodán a peníze mezi vás rozděleny. Pokud se nebudete o řízení řádně starat, dopadne to tak, jak si bude přát váš soused, protože jeho návrhy nebudou mít u soudu oponenturu a soud sice může rozhodnout v tomto případě i jinak, než zní návrh (žaloba), ale proč by se s tím namáhal, když tomu nikdo neoponuje, že. Samozřejmě pokud by vám rozhodnutí, proti kterému se máte odvolávat, přišlo zrovna v době, kdy ležíte v nemocnici a nemůžete přebírat poštu, mohla by vám být lhůta pro podání odvolání prodloužena, když se hned po návratu z nemocnice soudu ozvete, požádáte o prominutí lhůty a společně s tím podáte příslušné vyjádření či odvolání. Obdobně to platí i v řízení u stavebního úřadu. Pokud ovšem o svá práva jinak dbát nebudete, pak již později nepříznivá rozhodnutí nebudete moci změnit. Doporučuji, abyste si vzal na pomoc advokáta, který se za vás o vše potřebné postará. Bude to ovšem stát nějaké peníze, ale uvažte, že se vám to vyplatí vzhledem k tomu, že předejdete mnoha potížím, které by vás jinak mohly čekat v budoucnu.

Vyměněné zámky u domu ve společném jmění manželů

17. srpna 2018 v 0:19 | Aleš |  Společné jmění manželů
469. 2018-08-07 S manželkou se rozvádím, nyní jsme ve fázi dohody o péči na děti, rozhodnutí soudu již máme, bude následovat rozvod manželství. Chci se zeptat jak postupovat, správně, když manželka v našem domě vyměnila zámky a odmítá mě vpustit do domu pokud ona nebude přítomna. V domě mám trvalé bydliště, dům je ve SJM, řádně splácím hypotéku, mám tam i své osobní věci, důležité dokumenty atd. Ona tam žije se svým nynějším partnerem, já bydlím v pronajatém bytě. Souhlas s prodejem domu odmítá dát, vše prodlužuje a hraje na to, že soud jí dá při majetkovém vyrovnání lhůtu tří let na vypořádání (oficiálně má minimální mzdu a pobírá část výplaty mzdy na "ruku", tj. nebude mě schopna vyplatit ani do konce života se svými příjmy). Jak mám prosím správně postupovat? S vyměněnými zámky i s prodejem domu?
Máte stejné právo bydlet v domě, který je ve společném jmění manželů, jako má i vaše paní. Na tom nic nemění skutečnost, že máte zároveň pronajatý byt jinde. Nechcete-li ale domáhat se svého práva svépomocí, to jest do domu se vloupávat, nezbyde vám nic jiného než po poradě s advokátem podat žalobu podle § 728 občanského zákoníku: "Jedná-li manžel při správě společného jmění způsobem, který je ve zřejmém rozporu se zájmem druhého manžela, rodiny nebo rodinné domácnosti, a snoubenci nebo manželé neuzavřeli smlouvu o správě toho, co je součástí společného jmění, může soud na návrh druhého manžela rozhodnout, jakým způsobem bude společné jmění spravováno."