Přesahující větve a rozpadající se stavby

25. září 2017 v 23:11 | Aleš |  Sousedské vztahy
456. 2017-09-24 Dobrý den, mám dva dotazy: 1.soused má na svém pozemku 3 vzrostlé lípy, jejichž velké větve zasahují hluboko na pomemek můj. Nejenže máme každoročně kopec listí na zahradě, ale budeme stavět nový dům a větve budou dosahovat až téměř nad něj a máme tak strach, co když se v bouřce odlomí.. (Jedná se o jedinou variantu umístění domu - na okloních parcelách to neumožňuje územní plán). K tomu soused žije 150 km daleko a vlastně jsem jej ještě ani neviděl. Zkoušel jsem se domluvit dvakrát na schůzce, slíbil, ale už se neozval..
2. Kromě lip má soused na onom pozemku i rozpadající se dřevěnici a další hospodářské budovy, které mají střechu z eternitu. Vzdálenost od našeho budoucího domu je asi 15m. Střechy s etermitem už se propadají a lámou, opět máme obavy z dopadu na zdraví. (2 malé děti)

Ad. 1. Podle § 1016 odst. 2 občanského zákoníku "neučiní-li to vlastník v přiměřené době poté, co ho o to soused požádal, smí soused šetrným způsobem a ve vhodné roční době odstranit kořeny nebo větve stromu přesahující na jeho pozemek, působí-li mu to škodu nebo jiné obtíže převyšující zájem na nedotčeném zachování stromu. Jemu také náleží, co z odstraněných kořenů a větví získá."
Ad 2. Podle § 139 odst. 1 stavebního zákona "není-li stavba řádně udržována, může stavební úřad vlastníkovi stavby nařídit zjednání nápravy." Můžete tedy dát podnět stavebnímu úřadu, aby vašemu sousedovi nařídil zjednání nápravy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.