Srpen 2017

Podivná stínící konstrukce

3. srpna 2017 v 20:45 | Aleš |  Sousedské vztahy
447. Dobrý den, soused si bez jakehokoli povolení cca 80 cm od našeho plotu postavil asi 3,5m vysokou konstrukci z trámů, ke které přichytil bambus, který nepropustí Slunce. Bohužel s nim máme východní a jižní hranici a náš pozemek je úzký a tak je v důsledku této konstrukce a hustého bambusu v podstatě stále ve stínu. Je možné žádat snížení této konstrukce? Na jakou výšku? A jakými prostředky?Děkuji za odpověď.
Tato "jakási konstrukce" patrně k výstavbě vyžaduje nejméně územní souhlas. Bez něho se jedná o nepovolenou, "černou" stavbu a je možné dát podnět stavebnímu úřadu k jejímu odstranění. Rovněž podle § 1013 odst. 1 občanského zákoníku "vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat." Je tedy možné podat žalobu k soudu na to, aby se soused zdržel imisí v podobě stínu proníkajícího na váš pozemek v míře nepřiměřené místním poměrům.

Nedostatečné oplocení sousedova pozemku

1. srpna 2017 v 14:17 | Aleš |  Sousedské vztahy
446. Soused si místo plotu vysadil nové thuje, které k dnešnímu dni mají cca 30 cm. Vzhledem k tomu, že máme malé dítě, které začalo chodit, máme obavy, aby nechodilo k sousedovi na zahradu, kde nemá ani vrata na cestu, kde jezdí auta. Thuje vyrostou do požadované výšky až za dlouhou dobu a naše malá je čím dál více zvědavější. Hranice náleží sousedovi a odmítá si postavit plot. Lze s tím něco udělat? Děkuji za odpověď.
Už dávno neplatí zásada o tom, že by někomu "náležely" hranice po pravé či levé straně pozemku. Hranice pozemku je vždy společná. Podle § 1027 občanského zákoníku "na návrh souseda a po zjištění stanoviska stavebního úřadu může soud uložit vlastníkovi pozemku povinnost pozemek oplotit, je-li to potřebné k zajištění nerušeného výkonu sousedova vlastnického práva a nebrání-li to účelnému užívání dalších pozemků." Nerušeným výkonem vlastnického práva se tu ovšem rozumí skutečnost, že z pozemku sousedního proniká něco nebo někdo na pozemek váš, nikoli, že vaše dítě bude pronikat na sousední pozemek. Z tohoto hlediska naopak vás stíhá povinnost zabránit, aby vaše dítě vnikalo na sousední pozemek. Vy musíte postavit plot.

Potíže se sousedovým plotem

1. srpna 2017 v 14:09 | Aleš |  Sousedské vztahy
445. Dobrý den, vlastním oplocenou zahradu. Plot z jedné strany je souseda a je z pletiva. Soused ma udělán vstup na náš pozemek. Otázka 1. Jak muzu ovlivnit zrušení tohoto vstupu- dum ma situován mimo hranici pozemku a nechci, aby mel přístup na nás pozemek. Otázka 2. Chci změnit typ plotu, jak se to da udělat, když se změnou nesohlasí. 3. Otázka z naši strany plotu jsem umístil nepruhlednou textilní plochu, ma právo me nutit k jejímu sundani? Dekuji za radu.
1. Uvádíte, že plot patří sousedovi. Pak mu bránit v tom, aby tam měl branku, nemůžete.
2. Jestliže je plot souseda, nemůžete požadovat změnu plotu. Musel byste si vystavit vlastní plot. Otázka ohledně potřebných povolení k výstavbě plotu byla zodpovězena zde.
3. Jestliže je plot souseda, nemáte právo mu na plot cokoli umísťovat. Soused může požadovat sundání neprůhledné textilní plochy. Řešením je výstavba vlastního plotu.