Prosinec 2015

Podvody při správě bytového domu

8. prosince 2015 v 0:21 | Aleš |  Spoluvlastnictví
426. 2015-12-02 Jsem minoritní podílový spoluvlastník obytného panelového domu a mám vážné pochybnosti o poctivém nakládání správy domu se společnými prostředky, a to především s prostředky ve fondu oprav. V domě se provádí úpravy, které nejsou schvalovány nadpoloviční většinou podílových spoluvlastníků, peníze se údajně vyvádí na soukromé investice fyzických osob, sjednávají se úvěry bez projednání a schválení většiny podílových spoluvlastníků a tak podobně a samozřejmě se neprovádí žádné vyúčtování. Chtěla jsem se proto zeptat, na koho je možné se obrátit, aby mohlo být toto hospodaření důkladně prověřeno, rozkryto a případně trestně-právně napadeno?
Nejprve se musíte obrátit na vlastní orgány společenství vlastníků jednotek - tedy na výbor společenství vlastníků jednotek, případně kontrolní komisi, pokud byla zřízena. Nebudou-li vám ochotni sporné záležitosti vysvětlit, projednejte je při shromáždění (všech) vlastníků jednotek, které se musí konat alespoň jednou ročně.

Rozdělení společného jmění manželů

8. prosince 2015 v 0:20 | Aleš |  Společné jmění manželů
425. 2015-11-15 Dobrý den, řešíme s manželem rozvod, po svatbě jsme koupili dům, jsme oba spoludlužníci u hypotéky. Po dobu trvání hypotéky máme neúčelovou půjčku, že které jsem si splatila auto a koupila se do domu kuchyň. V tuto chvíli nejsme schopni se dohodnout na majetku, já požaduji vrátit zpětně hypotéku za tři roky, co jsem v domě bydlela a manžel požaduje vrátit částku, za kterou jsem si splatila auto. Můj požadavek je dále vyvázat z hypotéky, aby ji manžel měl na sebe psanou sám. To je i má podmínka k podepsání rozvodu. Pokud mě nevyváže, požaduji zahájit kroky k prodeji nemovitosti. Jaké může mít naše situace řešení? Děkuji mnohokrát.
Nedohodnete-li se jinak a prokážete, že auto užíváte výlučně vy, přiklepli by auto vám. Musela byste ale zaplatit manželovi polovinu peněz z půjčky, která byla na auto použita. Dům a hypotéku dostanete s bývalým manželem napolovic.