Srpen 2015

Koupě nemovitosti manželem

31. srpna 2015 v 22:07 | Aleš |  Společné jmění manželů
422. 2015-08-26. Dobrý den, mám dotaz. S manželem žijeme pár let a nemovitost, v které bydlíme, je jeho. Sem tam dochází k neshodám typu "to je můj byt". Bojím se o svou budoucnost, kdyby třeba přišel rozvod, kam jít. Je možnost si koupit nemovitost, i když jsme manželé (samozřejmě manžel by o tom věděl), aby to bylo jen moje? Děkuji.
Aby bylo něco ze společného jmění manželů jen vaše, musíte společně zajít k notáři a provést takzvané zúžení rozsahu společného jmění manželů v zákonném režimu.

Podkopaný pozemek

31. srpna 2015 v 21:56 | Aleš |  Sousedské vztahy
421. 2015-08-24. Soused si těsně u plotu snížil asi o 0,75 m - 1 m terén a zřejmě i podkopal náš pozemek, takže se zemina našeho pozemku cca 20 cm od plotu sesula k němu a plot už několik měsíců visí ve vzduchu na ríglích (dřevěné příčné latě laťkového plotu). Zajímalo by mě, zda na tuto úpravu musí mít stavební povolení, protože bych ráda vznesla připomínku k provedení nápravy sesutého terénu. Včera jsem mluvila se sousedkou a zdá se, že hodlají na vzniklý svah dodělat zděnou skalku - takže by zdivo jejich skalky začínalo na našem pozemku. Co mohu udělat pro to, abych je přinutila stavět zídku až od hranice pozemku a náš chybějící pozemek doplnit zeminou, jak to původně bylo? Soused se nám o svých záměrech o snížení terénu nebo nápravě poškozeného plotu nezmínil a ústní dohoda s nimi se neshoduje s realizací (viz např. dohoda o ořezání větví).
Sousedé nesmí narušovat vaše vlastnictví, to jest zasahovat do vašeho pozemku, poškozovat váš plot, nebo si na vašem pozemku budovat skalku. Obraťte se na stavební úřad.

Stromy u hranice pozemku

31. srpna 2015 v 21:52 | Aleš |  Sousedské vztahy
420. 2015-08-19. Zeď našeho rodinného domu tvoří hranici mezi naším a sousedovým pozemkem. V minulosti došlo mezi majiteli (vlastníkem domu je moje přítelkyně) k soudním sporům o dům, který sousedi prohráli a dostali nádavkem kus parcely, kde si postavili domek. Asi nám natruc vysadili pod našimi okny několik stromů, dva metry za nimi ještě ořech. Máme prakticky jediné okno v obýváku a já sleduji, jak ty stromy rostou. Jednoho dne (jsme v 1. patře) se dostanou do úrovně našeho okna (ořech i nad ní) a začnou bránit přívodu přirozeného světla do pokoje. Dá se proti tomu nějak bránit?
Když se nedohodnete, dá se bránit žalobou u soudu. Podle § 1017 odst. 1 občanského zákoníku, který je účinný od roku 2014, platí pro stromy dorůstající obvykle výšky přesahující 3 m jako přípustná vzdálenost od společné hranice pozemků 3 m a pro ostatní stromy 1,5 m.