Duben 2012

Dotaz č. 363

26. dubna 2012 v 22:06 | Aleš |  Zaměstnání
Náš pan ředitel se rozhodl tvrdě bojovat proti vynášení potravin z našeho sociálního ústavu. Takže si na nás minulou středu po skončení pracovní doby počíhal "u píchaček", a pak nám prohlížel tašky, batohy a někomu i kapsy. Poté pokračoval ve "šťáře" na oddělení a prolezl kde co - nahlížel třeba (v naší nepřítomnosti) do skříněk s osobními věcmi a tak vůbec se celkem vyřádil. Tak jsem se chtěl zeptat, jak je to z hlediska paragrafů - má na to vůbec právo?
Stručně řečeno na to zaměstnavatel právo má. Podrobněji řečeno, osobní prohlídku může provádět jen osoba stejného pohlaví. Takže kapsy může ředitel prohlížet jenom mužům. Kontrolu skříněk by - podle mého názoru - neměl provádět bez vědomí zaměstnanců, protože tím již zasahuje do práva na ochranu osobnosti. Nápravou tu však je pouze podání žaloby na ochranu osobnosti podle § 13 občanského zákoníku.

Dotaz č. 362

26. dubna 2012 v 22:04 | Aleš |  Rodina
Na co si máme dát pozor před soudním jednáním ohledně snížení alimentů. Otec nezletilé požádal o snížení alimentů z důvodu ztráty zaměstnání. Při rozvodovém stání cca 4 roky uvedl, že dceři spoří peníze, bylo to u soudu zapsáno v zápise. Během aktivní činnosti si zakoupil stavební parcelu se zahradou a postavil RD. Přitom ještě vlastní byt 2+1 a pronajímal tento byt, z kterého po rozvodu dítě s matkou vystěhoval na ulici. Mají vliv tyto majetky na soudní rozhodnutí? Musí předložit že je v evidenci na úřadu práce? Vlastní živnostenský list. Musí pozastavit živnostenský list a předložit soudu pozastavení činnosti? Musí předložit z finančního úřadu výdělek za minulý rok? Prosím o uvedení na co si musí dát matka pozor ! Sama předloží , že dítě nastupuje do 1.třídy ZŠ, a bydlí s matkou společně v podnájmu, který matce a dítěti snižují životní úroveň, matce a dítě zbyde 5500 na měsíc.
Dítě má právo podílet se na životní úrovni rodičů. Oba rodiče přispívají na výživu svých dětí podle svých schopností a majetkových poměrů. Výše výživného tedy v daném případě nezávisí jen na momentálních příjmech otce, ale i na velikosti jeho majetku. U soudu uveďte vše, co vám je známo o majetkových a výdělkových poměrech otce, tedy i to, že má dům a byt, který pronajímá, a že má živnostenský list. Pokud otec sám nepředloží soudu doklady o výši příjmů z této činnosti, má se podle § 85a odst. 1 zákona o rodině za to, že jeho průměrný měsíční příjem z této činnosti činí 43 307 Kč. Můžete přijít s protinávrhem, že navrhujete zamítnutí žádosti o snížení alimentů nebo navrhnout dokonce jejich navýšení. Je potom na posouzení soudu, aby z provedených důkazů vyvodil příslušné závěry.