Říjen 2011

Dotaz č. 358

12. října 2011 v 21:10 | Aleš |  Spoluvlastnictví
Dobrý den, prosím vás o radu, nikde nemohu najít odpověď. S přítelkyní jsme si vzali hypo a pujčili si na koupi bytu 1,1 milionu Kč. Já jsem vložil 1 milion Kč a přítelkyně 0,5 milionu Kč. Prodejní cena bytu byla 2 169 000 Kč. Peníze jakoby navíc, tedy 431 000 Kč, použijeme na rekonstrukci. Nyní jsem vlastníkem já a chci přítelkyni darovat odpovídající podíl. Jakým způsobem jej mám vypočítat? Podle vkladu? Tedy 2:1, pak tedy já 2/3 a ona 1/3? Moc děkuji za brzkou odpověď.
Předpokládám, že hypotéku jste si vzali napůl, tj. vy 550 000 Kč a přítelkyně rovněž 550 000 Kč. Dále vy jste vložil 1 milion a přítelkyně 500 000 Kč. Vy jste tedy do bytu investoval 1 550 000 Kč a přítelkyně 1 050 000 Kč. Odpovídající podíl je tedy 1 550 000 Kč ku 1 050 000 Kč, pokráceno zaokrouhleno 3/5 pro vás, 2/5 pro přítelkyni.

Dotaz č. 357

6. října 2011 v 0:46 | Aleš |  Sousedské vztahy
Dobrý den.Postavili jsme si rodinný dům a soused nad námi také.Teď ovšem začal svoji parcelu zavážet zeminou a upravovat si terén.Výškou terénu je minimálně 1,5 metru nad naším terénem, se kterým již nic dělat nebudeme.Když jsem začala řešit, zda si udělá plot, aby nás nevyplavoval vodou, jak při přívalových deštích, tak při jarním tání, tak argumentuje tím, že přispěl na plot sousedovi nad ním a plot tedy máme postavit my, že do něj nebude investovat. Chtěla jsem se s ním tedy domluvit, že plot postavíme, ale podle výšky našeho terénu a on, aby se výšce plotu přizpůsobil, ale jakoukoliv domluvu odmítá a tvrdí, že nemůže mít zahradu z kopce a že máme smůlu, že jsme tuto parcelu koupili.Prosila bych o radu, jak tuto situaci řešit.Děkuji.
To, co soused provádí, se ve stavebním zákoně (č. 183/2006 Sb.) nazývá terénní úprava. K tomu soused potřebuje rozhodnutí stavebního úřadu o změně využití území podle § 80 odst. 2 písm. a) stavebního zákona. Pokud by se jednalo o násyp vyšší než 1,5 metru nebo o rozměru větším než 300 m2, má váš soused za povinnost dále takovou terénní úpravu ohlásit stavebnímu úřadu ve smyslu § 104 odst. 2 písm. f) stavebního zákona. "Spolu s ohlášením stavebník stavebnímu úřadu doloží, že o svém stavebním záměru prokazatelně informoval vlastníky sousedních pozemků a staveb na nich; ti mohou příslušnému stavebnímu úřadu oznámit své případné námitky proti stavbě do 15 dnů ode dne, kdy byli stavebníkem informováni." Řešení je nasnadě: Musíte si na vašeho souseda stěžovat na stavebním úřadě.