Leden 2011

Dotaz č. 319

17. ledna 2011 v 20:18 | Aleš |  Smlouvy
Chci se zeptat, zda má můj manžel právo si nechat poslat podrobný výpis hovorů a SMS z mého mobilního čísla. Máme jednu smlouvu o paušálním placení na oba mobilní telefony. Na faktuře jsou vždy uvedeny ceny hovorů na každé mobil.číslo zvlášť. Moc děkuji za odpověď.
Obvykle náleží práva tomu, kdo je veden jako telefonní účastník. Podrobnosti je nutno vyčíst ve všeobecných obchodních/smluvních podmínkách konkrétního telefonního operátora.

Dotaz č. 318

8. ledna 2011 v 15:38 | Aleš |  Rodina
Přítel má 2 dospělé děti, na které platí bývalé manželce alimenty (jsou mu strhávány přímo od zaměstnavatele a z částečného invalidního důchodu). Celý rok 2010 byl v pracovní neschopnosti, část alimentů byla nadále hrazena z částečného důchodu, z výplaty mu však nebylo nic strháváno (pobíral nemocenskou). Tudíž dluží za každý měsíc 2000,- Kč. Teď od měsíce ledna je evidován na úřadu práce. Chtěla bych se zeptat, může zažádat o snížení alimentů kvůli tomu, že rok nevydělával a teď že je na úřadu práce? Kam se má obrátit? Pak také manželka změnila před 2 roky zaměstnání, kde má skoro dvojnásobný příjem (zhruba 25000,-). Nemá to na výši alimentů také nějaký vliv?
Na dospělé děti je třeba platit alimenty pouze v případě, že tyto děti nejsou schopny se živit samy např. proto, že se soustavným studiem na vysoké škole připravují na budoucí povolání. Výše alimentů samozřejmě závisí na příjmových možnostech plátce alimentů (na tom, kolik vydělává druhý rodič, však moc ne). Jestliže se změní příjmové poměry plátce alimentů nebo se děti mohou živit samy, musí plátce alimentů podat návrh k soudu na změnu výše alimentů, případně na ukončení placení alimentů. Navrhovatelem bude plátce (tedy váš přítel), odpůrcem potom dospělé dítě. Druhý rodič už zde vůbec nevystupuje.