Prosinec 2009

Dotaz č. 267

28. prosince 2009 v 21:06 | Aleš |  Společné jmění manželů
Dobrý den, prosím o radu ve věci vypořadání společného jmění manželů. Podle § 145 obč. zákoníku je při vypořádání SJM každý z manželů oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek... SJM, respekt. majetek přitom zahrnuje také majetková práva, jiná práva a penězi ocenitelné hodnoty. Je možné při vypořádání nárokovat jako vnos jednoho z manželů do SJM jeho užívací právo k bytu (v rodinném domě ve vlastnictví rodičů tohoto manžela)?
Podle mého názoru nelze. Právo na společné užívání bytu manželem je odvozené od původního užívacího práva k bytu druhého manžela, a jako takové je bezplatné.

Dotaz č. 266

4. prosince 2009 v 0:29 | Aleš |  Společné jmění manželů
Dobrý den, mám dotaz ohledně prodeje své poloviny domu v SJM. Jsme rozvedeni a bývalý manžel chce svoji polovinu přepsat na dceru a začal mě vydírat, pokud svoji polovinu nepřepíšu také na dceru, tak z dalšího SJM nedostanu nic. Od roku 2006 jsem od něho nedostala ani korunu, v době manželství jsem nesměla pracovat, jsem vedená na pracovním úřadě, ale nemám nárok ani na podporu, chtěla bych proto svoji polovinu prodat. Pokud manžel odmítne předkupní právo, mohu prodat svůj díl jinému zájemci.
Pokud máte dohodu o vypořádání majetku, která již byla zaregistrována na katastrálním úřadě (vložena do katastru nemovitostí), nebo pokud uplynulo od rozvodu více než tři roky, pak po odmítnutí předkupního práva bývalým manželem můžete svůj díl prodat jinému zájemci. V opačném případě máte problém, protože není automaticky dáno, že každý z bývalých manželů vlastní polovinu nemovitosti. Musíte tedy nejprve buď s bývalým manželem uzavřít dohodu o vypořádání společného jmění, kterou zašlete do katastru nemovitostí, nebo mít soudní rozsudek o vypořádání společného jmění, nebo počkat ony tři roky po rozvodu, kdy přímo ze zákona bude postaveno najisto, že vlastníte každý jednu polovinu nemovitosti.