Listopad 2009

Dotaz č. 265

23. listopadu 2009 v 21:14 | Aleš |  Úřady
Dobrý den, děkuji Vám za zodpovězení otázky, zda se platí daň z prodeje hrobky (100 tis.Kč). Ovšem jsem na rozpacích, protože na stejný dotaz na FU odpověděli záporně. Celou problematiku Vám přiblížím: Jedná se o rodinnou hrobku, kterou moje maminka spravuje více než 5 let. Platí pouze nájem z hrobového místa. Teď hrobku prodala a chce mít všechny náležitosti v pořádku. Můžete mi prosím sdělit, jakou daň jste měl na mysli? Děkuji Vám.
Jedná se o daň z převodu nemovitostí na základě zákona č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí, ve znění pozdějších předpisů. Tento zákon jasně deklaruje např. v § 21, kde se mluví o lhůtách pro podání daňového přiznání, že se dle odst. 2 písm. b) citovaného ustanovení zákon vztahuje i na nemovitosti, které se nezapisují do katastru nemovitostí (jako jsou právě hrobky). Že je hrobka nemovitost, plyne z § 119 odst. 2 zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, kde se říká, že "nemovitostmi jsou pozemky a stavby spojené se zemí pevným základem." Těžko popřít, že hrobka je stavba spojená se zemí pevným základem. Otázkou zůstává, zda třeba vaše maminka hrobku nevlastnila, ale měla ji pouze v pronájmu. Za převod nájemního práva k hrobce by samozřejmě maminka daň z převodu nemovitostí neplatila. Další možností je, že převody hrobek jsou od daně osvobozeny podle nám neznámého ustanovení. Chcete-li věc dotáhnout do konce, nechť vám tedy finanční úřad sdělí, na základě kterého ustanovení převod hrobky dani nepodléhá.

Dotaz č. 264

9. listopadu 2009 v 20:14 | Aleš |  Sociální podpora
Chtela bych se Vas zeptat na nasledujici. V souvislosti s narozenim miminka potrebuji vedet, zda mam narok na rodicovsky prispevek z Ceske republiky, kdyz mam dvoji obcanstvi, ziji v Nizozemi s trvalym pobytem na uzemi CR. Jak postupovat dale.
Nárok na rodičovský příspěvek máte. Přes všechny řečičky o elektronizaci státní správy mi nezbývá než doporučit osobní návštěvu kontaktního místa státní sociální podpory úřadu práce příslušného podle místa Vašeho trvalého pobytu. S sebou pro jistotu vezměte všechny možné doklady, jako osobní doklady své, manžela, oddací list a rodné listy dětí. Nebo se telefonicky domluvte s příslušným pracovištěm úřadu práce. Na internetu jsou sice k dispozici elektronické formuláře (na adrese http://portal.mpsv.cz/forms/), např. občanský průkaz však takto nepošlete. Podle § 60 zákona o státní sociální podpoře se dávky státní sociální podpory do ciziny nevyplácejí. Zajímavé však je, že na formulářích uvedených na výše uvedené adrese možnost převodu dávek státní sociální podpory na účty bank v Evropské unii je uvedena. Každopádně však musíte být připravena na to, že si pro účely příjmu dávek státní sociální podpory budete možná muset zřídit účet v České republice.