Září 2009

Dotaz č. 259

15. září 2009 v 21:29 | Aleš |  Společné jmění manželů
Dobrý den,prosím o radu ohledně SJM.Mažel mé známé koupil pozemek ještě před svatbou a začal stavět rodinný dům.Oženil se,dům dostavěl spolu s manželkou,kolaudace proběhla 2 roky po svatbě.Na katastru je veden jako vlastník domu i pozemku on.Nyní vyhrožuje,že jí nic nepatří,dům je jeho a jí může "vyhodit".Je pravda,že je všechno jeho?Děkuji za odpověď.
Pozemek vlastní pouze manžel vaší známé. U domu záleží na tom, kdy tento dům vznikl. Aby dům mohl být považován za věc a tedy za existující, musí se nalézat v takovém stavu rozestavěnosti, že je již patrné stavebně-technické a funkční uspořádání prvního nadzemního podlaží. Jestli takto dům vznikl ještě před svatbou, patří jen manželovi, pokud takto vznikl až po svatbě, patří oběma manželům - to by neplatilo za předpokladu, že by dům byl budován za peníze, které nepatří do společného jmění manželů (výhradně z úspor manžela, které našetřil před uzavřením manželství, nebo získal darem či dědictvím).

Dotaz č. 258

2. září 2009 v 21:09 | Aleš |  Zaměstnání
Dobrý den, prosím o radu jak postupovat v případě, že se zaměstnanec nedostaví do zaměstnání bez omluvy cca 3 dny. Po 3 dnech je na základě oznámení rodinných příslušníků po něm vyhlášeno celostátní pátrání. Pracuji jako personalista a třetí den neomluvené absence jsem dotyčnému zaslala upozorňující dopis, pokoušela jsem se s ním telefonicky spojit atd. Pozdě odpoledne jsem se dověděla tuto skutečnost, že již patří mezi celostátně hledané osoby. Od té doby uplynulo cca 10 dní. Je v tomto případě omezen postup při zrušení pracovního poměru pro hrubé porušení dle § 55 vzhledem k daným okolnostem?
Okamžité zrušení pracovního poměru pro hrubé porušení pracovní kázně dle § 55 odst. 1 písm. b) zákoníku práce je možné. Je však třeba si uvědomit, že tento úkon je ze strany zaměstnavatele neodvolatelný. Kdyby se později ukázalo, že zaměstnanec se do uvedené situace dostal nezaviněně (např. ho přejelo auto a on teď leží někde v nemocnici), nemohl by zaměstnavatel úkon odvolat, zaměstnanec by se musel domáhat nápravy soudně a vyhrál by, přineslo by to však zaměstnavateli další náklady. Doporučoval bych tedy spíše dát zaměstnanci výpověď podle § 52 písm. g) zákoníku práce. Kdyby se pak zaměstnanec objevil a ukázalo se, že se do uvedené situace dostal nezaviněně, vždycky je možnost výpověď odvolat v souladu s ustanovením § 50 odst. 5 zákoníku práce.

Dotaz č. 257

2. září 2009 v 21:07 | Aleš |  Společné jmění manželů
Dobrý den,máme byt,kterým jsme oba dva vlastníci.Splácím ho ze svého spoření,když se žena odstěhuje(po rozvodu)jaké mám povinnosti ohledně majetkového vyrovnání??Dále automobil jsme pořídili už když jsme byli manželé,já nemám řidičák,žena ano a auto je psané na ní.Považuje se to jako společné vlastnictví.Kdyby si někoho dovedla na noc,můžu ho vyhodit??A ještě,mám částečný invalidní důchod a kvůli nemoci nemůžu sehnat práci a důchod nemám velký.Bude soud při majetkovém vypořádání na tuto skutečnost přihlížet.
Na užívání společného bytu se musí oba vlastníci dohodnout. Můžete tedy podle mého názoru vyhodit osobu, kterou si vaše žena bez vašeho souhlasu přivede na noc. Při rozdělení věcí při vypořádání společného jmění manželů se přihlíží k tomu, jak se kdo zasloužil o nabytí a udržení společného jmění. Jestliže se tedy byt platil z vašich osobních úspor, které nepatřily do společného jmění manželů, měl by k tomu soud přihlédnout. U auta je nerozhodné, na koho je psáno v evidenci. Bylo-li pořízeno z peněz patřících do společného jmění manželů, náleží toto auto rovněž do společného jmění manželů. K tomu, kolik vyděláváte peněz, se asi při rozdělování společného jmění manželů příliš přihlížet nebude.