Srpen 2008

Dotaz č. 233

27. srpna 2008 v 22:26 | Aleš |  Úřady
Bratr se bez jakékoli domluvy odstěhoval, ale trvalé bydliště si nezměnil. Tento stav trvá již 10 let. Není na něj žádné spojení. Přesto jsem ho jednou potkala a celou věc mu vysvětlila, že i když už u nás nebydlí, musíme za něho platit nájem...Slíbil, že dá vše do pořádku, ale nedal. Nikdy na něho nebylo spolehnutí. Dotaz: Dá se tato situace nějak elegantně vyřídit, tím myslím bez zbytečných tahanic po soudech a podobně?
Za předpokladu, že bratr nemá v bytě žádné své věci, je možné požádat příslušný obecní úřad o zrušení údaje o místu trvalého pobytu podle § 12 zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech a o změně některých zákonů (zákon o evidenci obyvatel), ve znění pozdějších předpisů.

Dotaz č. 232

27. srpna 2008 v 22:24 | Aleš |  Smlouvy
S přítelem jsme žili ve společné domácnosti cca pět let. Tři roky v nájmu a nyní v dále zmiňované nemovitosti, kde mám stále já trvalý pobyt, od února 2007 i náš syn a mí rodiče, ale on má stále trvalé bydliště u svých rodičů. V době vztahu asi před dvěma roky jsme od mých rodičů koupili dům, na který si přítel půjčil 200 tisíc od svého šéfa (což byla domluvená částka). Na dům se napsala kupní smlouva na částku 800 tisíc Kč a majitel je přítel. Nyní, když jsme se rozešli, chce dům prodat. Jaké jsou mé možnosti, mám právo na nějaké peníze z prodeje, nebo náhradní bydlení, případně musí mít můj souhlas s prodejem?
Při prodeji na vás coby majitel nemusí vůbec brát ohled. Pokud ovšem máte v uvedeném bytě nájemní smlouvu vy nebo aspoň rodiče, pak váš nájem (nebo rodičů) i po případném prodeji budovy trvá dále, dokud nebude ukončen řádným způsobem (např. dohodou nebo výpovědí s poskytnutím náhradního bydlení). Pokud byste prokázala, že jste bývalému příteli na koupi nemovitosti půjčila své peníze, musí vám samozřejmě půjčku splatit.

Dotaz č. 231

27. srpna 2008 v 22:22 | Aleš |  Společné jmění manželů
Před dvěma měsíci jsme se na návrh manžela rozvedli, našel si před rokem přítelkyni. Vlastníme byt v osobním vlastnictví, zatížen hypotékou, jsme oba spoluvlastnící. Bývalý manžel se odstěhoval ke své přítelkyni, do společného bytů dojíždí, má v něm své osobní věci. Při rozvodů jsme neměli majetkové vyrovnání, teď mi bývalý manžel poslal dopis, ve kterém uvádí, že k 15. 8. 2008 zrušil všechny platby, které platil za byt a mám je platit já. On si ponechal jen splácení úvěru na byt a úvěry, které si vzal bez mého vědomí ještě počas manželství. Tyhle platby, které na mě uvalil, jsou ve výši cca 8.000 Kč. Můj příjem je zhruba kolem 12.000 Kč. Z tohohle splácím měsíčně bance 2 úvěry které byly uzavřené v době manželství, internet potřebný pro studium me nezletilé dcery, penzijní připojištění, tahle částka se pohybuje kolem 4.000 Kč. Tudíž mi zbývá z mého příjmu kolem 8.000 Kč, z kterého vedu domácnost, platím SIPO a televizi cca 2439 Kč. Tak dceři a mně zbývá pro základní potřeby měsíčně 5.569 kč, což je jen o 400 Kč víc, než je naše životní minimum. Není teda možné platit dalších 8.000 Kč. Bývalý manžel vyhrožuje, že mi dá ze společného bytů soudní výpověď, pokud nebudu požadovanou částku 8.000 Kč platit. Poradťe mi prosím,jak se můžu bránit,co můžu dělat,nemáme kam s dcerou jít. Bývalý manžel chce byt prodat, ale nejak zapomněl, že mám nárok na polovinu z ceny bytu. S prodejem bytu bych souhlasila,ale nelze s ním normálne mluvit, na ničem se dohodnout.
Pokud jde o platby půjček z manželství, které jste si vzali společně, musí samozřejmě manžel jejich polovinu hradit. Pokud jde o byt, pokud jej manžel neužívá, je logické, že nechce hradit platby spojené s užíváním bytu. Pokud jej částečně užívá, měl by se na části plateb podílet. Na splácení úvěru na byt se samozřejmě jako spoluvlastník bytu podílet musí i nadále. Dále by měl platit alimenty na dceru. Nejlepším řešením by bylo domluvit se na společném prodeji bytu a ze získaných peněz si koupit menší byt, který by byl už jenom váš.