Dotaz č. 227

14. července 2008 v 21:20 | Aleš |  Společné jmění manželů
Dobrý den, je nutná předmanželská smlouva, když partner nabyl členství v bytovém družstvu a dále pozemek od rodičů před svatbou, což nespadá do SJM a já žádný majetek nemám? Vyděláváme zhruba oba stejně a věci do domácnosti kupujeme společně. Kdybychom tedy chtěli v budoucnu stavět, mohli bychom tuto smlouvu podepsat dodatečně? A co je pro nás výhodnější? Děkuji za odpověď.
Není to nutné. Uzavřením manželství vám automaticky vznikne spolučlenství v bytovém družstvu, a tomu nelze nijak zabránit. Pozemek zůstane ve výlučném vlastnictví manžela. To ale nebrání tomu, aby na něm byla postavena stavba ve společném jmění manželů. Dohodu - neboli přesněji rozšíření či zúžení společného jmění manželů - lze učinit i dodatečně, musí ji sepsat notář. I pro platnost předmanželské smlouvy se vyžaduje, aby ji sepsal notář.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kajka Kajka | 9. června 2009 v 12:23 | Reagovat

Pokud přítel se stal členem bytového družstva před uzavřením manželství, manželstvím NEVZNIKNE společné členství. Vznikne pouze společný nájem bytu. Členem družstva zůstane jen on. Tak praví Občanský zákoník.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.