Dotaz č. 213

19. března 2008 v 16:42 | Aleš |  Společné jmění manželů
Kvůli dluhům mého manžela (z hazardních her) jsem se před půl rokem rozvedla. Vše proběhlo na základě dohody, vypořádání majetku též. Bylo též dohodnuto, že se manžel po rozvodu odstěhuje. Protože nemá kam jít, často se ještě u nás zdržuje. Trvalý pobyt si sice odhlásil, ale k novému se nikde nepřihlásil. Veškerá korespondence chodí pořád k nám. Jelikož se ze všech stran ozývají věřitelé, mám obavy z exekutorů. Přestože s dluhy nemám nic společného (a sama jsem mu také mnoho peněz půjčila), nevím, zda by na tyto skutečnosti bral exekutor zřetel.
Pokud není prokázán opak, má se za to, že dluhy vzniklé za trvání manželství tvoří společné jmění manželů. Dluhy, které tvoří společné jmění manželů, plní oba manželé společně a nerozdílně (každý z nich odpovídá za celý dluh). Do společného jmění manželů ale nepatří dluhy, jejichž rozsah přesahuje míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů, které převzal jeden z manželů bez souhlasu druhého. Dohoda o vypořádání společného jmění manželů při rozvodu musí mít písemnou formu. Práva věřitelů nesmí být dohodou manželů dotčena. Můžete-li tedy prokázat, že dluhy vašeho manžela vzniklé za trvání manželství jsou charakteru, že nepatřily do společného jmění manželů, pak se vás netýkají a exekutor na vás nemůže. V opačném případě by po vás mohl exekutor úhradu těchto dluhů požadovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Leni Leni | E-mail | 15. ledna 2010 v 14:42 | Reagovat

Přeji hezký den.
Sama jsem v podobné situaci. Tuto situaci popisuji v příspěvku č. 261.
Zajímalo by mě však v tomto případě, komu má paní dokázat, ža tyto dluhy jsou jen jejího exmanžela?
Exekutoři jdou až za hranice zákona. Sama jsem se mohla o tom přesvědčit. Zaměstnanec exekutorského úřadu mi řekl, že jsem snadno dosažitelný cíl a i když podle exekučního příkazu byl povinný jen můj exmanžel, dostala jsem exekuci na plat. Musela jsem se bránit a to samozřejmě stálo spoustu peněz, času a taky nějakou tu vrásku na tváři navíc.
Takže ještě zopakuji otázku na závěr. Komu a jak dokázat, že dluhy manžela vzniklé za trvání manželství jsou charakteru, že nepatřily do společného jmění manželů?
Přeji této paní a také jiným takto postiženým nesvědomitostí partnera, aby se jim problémy brzy vyřešily a aby se měli líp.
Lenka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.