Leden 2008

Dotaz č. 212

24. ledna 2008 v 11:33 | Aleš |  Společné jmění manželů
Dobrý den, pokud jsem před uzavřením podnikal jako fyzická osoba v autodopravě, za trvání manželství jsem začal jako fyzická osoba podnikat i v obchodu a následně jsem založil obchodní sro, kde jsem jediný majitel i jednatel: má moje manželka v případě rozvodu nárok na část této sro, i když se na jejím vzniku a běhu vůbec nepodílela? Sama také podniká v jiné oblasti.
Jestliže i jen jeden z manželů nabyde za trvání manželství a z prostředků patřících do společného jmění manželů obchodní podíl ve společnosti s ručením omezeným, stává se tím získaný majetek (hodnota takového podílu) ze zákona součástí společného jmění manželů (rozsudek Nejvyššího soudu č. j. 22 Cdo 700/2004). Vaše manželka by v případě rozvodu tedy neměla nárok přímo na "část sro", ale na (finanční) vypořádání odpovídající polovině aktuální majetkové hodnoty společnosti. Pokud byste chtěl uvedenou skutečnost vyloučit, můžete spolu s manželkou u notáře v tomto smyslu zúžit společné jmění manželů.

Dotaz č. 211

21. ledna 2008 v 20:57 | Aleš |  Smlouvy
Máme pronajatu kancelář v administrativní budově. Nyní se podepisuje smlouva o dodávce tepla na další kalendářní rok. Měrný ukazatel spotřeby tepelné energie na vytápění : 0,84 GJ/rok (stanovený majitelem nemovitosti). Celková spotřeba: 0.84 x 25m2 = 21 GJ/rok. Cena 1 GJ = 420 Kč. 420 x 21 = 8820 Kč/rok. Mám tedy zaplatit 8820 Kč/rok (rozděleno na 12 faktur). Kde je ale zohledněno, že podle vyhlášky 372/2001 Sb. je topné období 9 měsíců? Neměla by se tedy celková částka zmenšit o 3/12, kdy není topné období? Děkuji za odpověď.
Příteli, vzhledem k tomu, že spotřeba 0,84 GJ/rok/m2 je stanovena jako celková roční spotřeba tepla na m2, v konečném důsledku je jedno, zda zaplatíte výslednou částku rozdělenu do dvanácti nižších plateb nebo do devíti vyšších plateb - v konečném součtu to přece vždy bude 8820 Kč za daný rok. Smysl diskutovat o rozvržení plateb za teplo by mělo pouze v případě, že si kancelář pronajmete např. pouze na léto.

Dotaz č. 210

21. ledna 2008 v 10:55 | Aleš |  Rodina
Jsem rozvedená, manžel se ve smlouvě o majetkovém vypořádání zavázal platit dceři stavební spoření s pevně stanovenou měsíční úložnou částkou. Z výpisu jsem zjistila, že všechny splátky za loňský rok plně neuhradil. Pokus o domluvu nevyšel. Poradíte mi, prosím, jak mám postupovat?
Dejte ho k soudu. Pokud si sama netroufnete sepsat žalobu, navštivte advokátní kancelář. V případě vašeho úspěchu v soudním sporu vám bude muset bývalý manžel uhradit náklady spojené se soudním sporem včetně tzv. mimosmluvní odměny advokáta. V žalobě byste měla žádat i ušlé zhodnocení vkladu spojené např. s nižším státním příspěvkem na stavební spoření z důvodu nižších úložek.