Listopad 2007

Dotaz č. 208

12. listopadu 2007 v 15:41 | Aleš |  Zaměstnání
Mám v současné době dva souběžné pracovní poměry. Jeden trvá už několik let, do druhého jsem nastoupila letos v lednu. Minulý týden jsem přišla na to, že v obou zaměstnáních mi účetní uplatňují slevu na dani. V novém zaměstnání jsem však nepodepsala prohlášení, že ho neuplatňuji nikde jinde. Zkrátka účetní mi nedala podepsat nic. Teď jsem ji na to upozornila a samozřejmě chce ode mě do konce roku tyto peníze vrátit, neboť je musí zaplatit finančnímu úřadu. Problém je v tom, že koncem prosince nastupuji na mateřskou dovolenou a peníze mi nemůže strhávat. Pro mě je však částka přes 7 tisíc dost vysoká na to, abych ji okamžitě zaplatila, zvláště před mateřskou, kdy potřebuji každou korunu. Myslím, že je to vina účetní, která mi slevu uplatňovala neoprávněně. Mrzí mě, že neřekla ani promiňte, že jsem Vám způsobila komlikace, ale to je vedlejší. Zkrátka chce peníze okamžitě. Je možná nějaká domluva? Nebo jak mám v této situaci postupovat?
Zaměstnavatel má podle zákona o daních z příjmů právo srazit vám zálohu na daň i dodatečně nejpozději do 31. března následujícího roku (§ 38i odst. 2 zákona o daních z příjmů). Zaměstnavatel tak nemůže učinit, pokud by tím vaše mzda klesla pod zákonné minimum, nebo proto, že už vám nevyplácí mzdu. Možná se vám tedy podaří vyhnout se nyní placení doplatku zálohy na daň - můžete zkusit argumentovat i § 331 zákoníku práce: "Vrácení neprávem vyplacených částek může zaměstnavatel na zaměstnanci požadovat, jen jestliže zaměstnanec věděl nebo musel z okolností předpokládat, že jde o částky nesprávně určené nebo omylem vyplacené." Nakonec se ovšem skutečná výše vaší daně ukáže, až podáte do 31. března příštího roku daňové přiznání. Pak budete muset případný nedoplatek uhradit přímo finančnímu úřadu. Je však možné, že z důvodu odečitatelných položek, slev na dani nebo díky společnému zdanění manželů bude výše vaší daně tak nízká, že žádný nedoplatek nevznikne.